ארגונומיה סביבת עבודה וטכניקות נרכשות בעבודה

27.02.2015 | מירב קרמין

ארגונומיה, הנדסת אנוש או גורמי אנוש, זו התאמת סביבת העבודה לגורם האנושי, מהרמה הפיזית עד הרמה הפסיכולוגית.

ארגונומיה היא עיצוב לטובת אנשים, בכל מקום שהם באינטראקציה עם מוצרים, מערכות או תהליכים. הדגש בארגונומיה הוא להבטיח כי הסביבה מתוכננת להשלים את העוצמות והיכולות של העובדים ולמזער את ההשפעות המגבילות, במקום לכפות עליהם להסתגל.

בשנים האחרונות חוקרים רבות את ההשפעות הביו-מכאניות, פיסיולוגיות והקוגניטיביות של סביבת העבודה על אנשים, או ההבנה של תהליכים, ויעילותן.

המטרה להפוך את הסביבה קלה יותר לשימוש, בטוחה יותר, נוחה יותר, יעילה יותר, ובריאה יותר. יישום ארגונומיה טובה יעשה מוצר קל לשימוש, ואף יעזור לייעל את תהליך ייצור, זה יעשה את הרהיטים נוחים, זה יתרום לבטיחות, ורשימה של יתרונות נלווים לצד התאמה למטרה.

חדשנות בתחום הארגונומיה

בכל מליאת פתיחה של כנס ארגונומי בינ"ל, יותר מ -500 מצגות מתוכננות במגוון רחב של תחומים, הכוללים משטחים והובלה, שירותי בריאות, הנדסה קוגניטיבית, ביצועים, סביבות וירטואליות, חומרת מחשב ועיצוב תוכנה, עיצוב מוצר, הזדקנות, הכשרה, בדיקות והערכה, תכנון סביבתי, ופיתוח מערכות, חוזק גופני ונפשי, סיבולת, תזונה ופנאי של העובד.

בסביבות עבודה בהם העובדים מרימים משא כבד או עובדים עם ילדים או אנשים בעלי מוגבלויות
חשוב ללמד אותם איך לעשות זאת בצורה נכונה שלא תפגע בבריאותם הפיזית,
בחברות רבות מגייסים לשם כך מומחים שמתבוננים מהצד, ומפקחים על עבודה בטוחה ונכונה.
במקומות לדוגמת אלה, מומלץ לעבוד עם מאמן כושר אישי צמוד לצוות העובדים,
אימונים ולמידה של טכניקות בסיסיות כמו לדוגמא: אימון קטלבלס (סוג של משקולת) תלמד את העובד את הטכניקה הנכונה להרמה ונשיאת כלים כבדים, הטכניקה משתרשת והופכת להיות אוטומאטית נכונה ובריאה בכל סוג של עבודה עם משא.

ארגונומיה זה גם עיצוב מוצרים כך שהידית ואיזורי הלפיתה יצרו הרמוניה טובה עם הגוף והתנועה.
אגב, רק בגלל שכלי הוא ארגונומי עדיין לא אומר שזה ארגונומי בשבילך נסה את הכלי לתקופה ואז החלט אם הוא עושה טוב לגופך ומתאים ביותר למטרה.

במכללה האמריקנית לרפואת ספורט (ACSM) הפסגה ותערוכות בריאות וכושר השנתיות בדאלאס, טקסס. ד"ר פיטרסון מובילה את "יסודות ארגונומיה פיזית בטיחותית: כיצד למנוע פציעות במקום העבודה", פיטרסון הדגישה כי יישום רעיונות בהנדסת אנוש לא צריך להיות מסובך או יקר, והציעה:

כמה עצות פשוטות להכנת סביבת עבודה בטוחה יותר ונעימה יותר:

– תנו טיפים לאורח חיים בריאים בסיסיים לעובדים

– חטיפים בריאים בטרקלין הצוות במקום פינוקים מתוקים

– לספק כמה שיותר ציוד עבודה מתאים ככל האפשר, כגון מדפים, כיסאות ושולחנות עבודה, התאמת תאורה וציוד מחשבי

– אימון בוקר משותף עם מאמן כושר וכמה תרגילים להתרעננות במהלך היום בהפסקות ייזומות וקימה מכסא המשרד

צעדים פשוטים אלה יכולים לסייע לשמור על עובדים בריאים, ויעילים יותר בעבודתם.

"תזונה, תזונה, ובריאות טובה משקפים ומשתקפים בכל היבט של החיים שלך," אומרת פטרסון "אם אתה מרגיש טוב באופן כללי, אתה צפוי להרגיש טוב בעבודה." וזה לא משנה אם בעזרת אימון כושר אישי או לא.

הפסגה מוצגת השנה עם האקדמיה הלאומית לרפואת הספורט (NASM) כשותף חינוכי.

המכללה האמריקנית לרפואת ספורט היא ארגון המדע הגדול ביותר במחקר ספורט ופעילות גופנית בעולם. יותר מ -20,000 חברים בינלאומיים, ייעודיים לקידום ושילוב מחקר מדעי, חינוך ויישומים מעשיים של רפואת ספורט ומדע פעילות גופנית כדי לשמור ולשפר ביצועים גופניים, כושר, בריאות ואיכות החיים.

תן לנו לתכנן את האימון המתאים לך ביותר

קבע אימון