שיקום תנועתי אורתופדי היא שיטה המאפשרת טיפול וזיהוי בכשלים תנועתיים הגורמים לכאבי שרירים. השיטה כוללת התייחסות למערכת התנועה של האדם כמו גם למערך הרגשי פסיכולוגי שלו ובכך מאפשרת תוצאות טובות יותר. בטיפול עצמו אנו מאבחנים את הכשלים התנועתיים וממליצים על מסלול תיקון הכשל. אנו מפעילים את מנגנון הריפוי הטבעי ומאפשרים לגוף לחזור ליציבה נכונה באמצעות שחרור השרירים ושיפור תנועת המפרקים.  

עלית פיטנס בשיתוף עם רוית למפל מזמינים אותך לשפר את התפקוד הגופני ולהשביח את איכות החיים. כל אחד על פי יכולותיו, מצבו הגופני, אורח חייו והמטרות שנציב יחדיו, תוך כדי אינטראקציה בין גוף לנפש, ובכך לבנות תוכנית ממוקדת המותאמת לאישיות האדם ולהובילו בביטחון והערכה עצמית למימוש המטרות. אנו עומדים על יחסי הגומלין בין מטפל למטופל ובכך יוצרים יחסי אמון הדדיים המבוססים על פיקוח צמוד ותוכנית המותאמת לך באופן אישי ומדויק. המטרה היא למנוע תסכול ובזבוז זמן בדרך הבטוחה להצלחה ולהוביל אותך עימנו קדימה בבטחה.

    

אודות רוית למפל

רוית למפל
מטרתי היא לשפר את התפקוד הגופני ולהשביח את איכות החיים.
כל אחד על פי יכולותיו, מצבו הגופני, אורח חייו והמטרות שנציב יחדיו, תוך כדי אינטראקציה בין גוף לנפש, ובכך לבנות תוכנית ממוקדת המותאמת לאישיות האדם ולהובילו בביטחון והערכה עצמית למימוש המטרות.
אנו עומדים על יחסי הגומלין בין מטפל למטופל ובכך יוצרים יחסי אמון הדדיים המבוססים על פיקוח צמוד ותוכנית המותאמת לך באופן אישי ומדויק.
המטרה היא למנוע תסכול ובזבוז זמן בדרך הבטוחה להצלחה ולהוביל אותך עימנו קדימה בבטחה.

רקע וניסיון

רוית למפל -מאמנת כושר אישית המתמחה ביציבה ושיקום תנועתי אורתופדי.
•רקע מקצועי – בוגרת ביה"ס למאמנים על שם "נט הולמן שבמכון וינגייט"
•בוגרת קורס יציבה טיפולית / יואל שמואלי.
•בוגרת קורס עיסוי רפואי בקמפוס "ברושים" אוניברסיטת ת"א
•בוגרת שיקום תנועתי אורתופדי בשיטת ה"Trigger Points" / טל זיו
•בוגרת שיטת קינזיס טייפינג – KT2.

כאב ומנגנון הריפוי
מהו כאב?
חוויה תחושתית ורגשית, בלתי נעימה, הקשורה לנזק ממשי או פוטנציאלי לרקמות, או המתוארות במונחים אלה. כאב הינו האיתות של גופנו לנו שמשהו אינו כשורה וע"י כך מפעיל שלא במודע את מנגנון ההגנה הגופני.
בתהליך השיקומי עלינו להתייחס למשך זמן הכאב, למיקומו ולאדם הניצב מולנו – כיצד מערכת ההגנה שלו פועלת עקב כך.
ישנו מעגל כאב:
טראומה או חבלה פיזית או רגשית ——-> ירידה בתפקוד איבר/מקום ——> ירידה בתפקוד המערכת/גוף

מנגנון הריפוי
מנגנון הריפוי אצל האדם הינו שילוב של שני מישורים : הפיזי והרגשי – נפשי.
המוח שלנו גורם לתחושה/רגש להתבטא ככאב פיזי ,כך גם בהסתכלות על הנקודות – הוא יציג לנו אזור או מקום או שריר בו הכאבים הם גדולים כדי להראות לנו שהוא במצוקה כזאת או אחרת. אם לא נותנים גם ביטוי לרגשות ולמקומן בחיים ולא מעלים את המודעות העצמית ומחזקים את הנפש – לא משנה איזה טיפול נעשה – לא נצליח להעביר מסר טיפולי משמעותי שגם ייטמע בחיי היום יום של המטופל. המודעות העצמית הינה הכרחית לתהליך הריפוי, מתוך ההבנה שהאדם הוא זה שמרפא את עצמו. תהליך הריפוי המתבצע פיזית בגוף מתחיל בשריר – רקמה אשר יודעת רק להתכווץ.
כיצד תהליך הריפוי הפיזיולוגי מתבצע?
הגברת זרימת הדם מסייעת לשריר בחילוף החומרים, מגדילה את יכולתו לעבוד זמן רב יותר, משפרת את ההולכה העצבית ואת כמות האנרגיה הנדרשת לפעילותו.
תהליך הריפוי בשריר מתבצע בארבעת שלבים:

•בצקת
•פעולת איחוי
•יצירת רקמה צלקתית
•שריר נרפא

שיטת הטיפול השיקומית

שיקום תנועתי אורתופדי היא שיטה המאפשרת טיפול וזיהוי בכשלים תנועתיים הגורמים לכאבי שרירים. השיטה כוללת התייחסות למערכת התנועה של האדם כמו גם למערך הרגשי פסיכולוגי שלו ובכך מאפשרת תוצאות טובות יותר. בטיפול עצמו אנו מאבחנים את הכשלים התנועתיים וממליצים על מסלול תיקון הכשל. אנו מפעילים את מנגנון הריפוי הטבעי ומאפשרים לגוף לחזור ליציבה נכונה באמצעות שחרור השרירים ושיפור תנועת המפרקים.
שיטת ה Trigger Points Therapy הינה שיטת טיפול מיוחדת שפותחה בארה"ב ע"י שני הרופאים Janet G. Travell ו – David Simons.
כל Trigger Point, נקודת גירוי, הינה צומת עצבית הנותנת למוח את ההוראה להתכווץ. זהו מקום החיבור בין סיב העצב לסיב השריר, וייחודן של נקודות אלה הוא בהקרנת כאב לאזורי תנועה אחרים בגוף, הרחוקים ממקום הכאב. בבסיס השיטה מתקיימת ההבנה שהנקודות קיימות בכל שרירי התנועה בגוף והן אחראיות על יצירת כאב ופתולוגיות.
השיקום התנועתי האורתופדי מתבסס על : זיכרון פיזיולוגי, מרחב פסיכולוגי מוגן, מודע ותת מודע.
המרחב המוגן מונע באמצעות מערכת העצבים האוטונומית (לא רצונית – הישרדותי), המשמשת כמעין מעטפת הגנה הנותנת תחושת ביטחון. התת מודע שולט על תפקודנו ב – 95% מהזמן.
מטרת השיקום היא להחזיר למודע את האחוזים הדרושים.
השיקום מתבסס על יכולתנו כבני אדם ליצור שיח מחודש בין המודע לתת מודע, על מנת להחזיר את הכלים הנכונים הנדרשים להתמודדות עם כאבים וחיזוק היכולת של האדם לרפא את עצמו. זו שפה הישרדותית תת מודעת הפועלת אצל כל אדם. שיקום תנועתי אורתופדי בא לתת מענה אנושי זמין, לפני אימון, לאחר אימון, בעת פציעה ולאחר פציעה.

הטיפול מתבסס על שלוש שיטות עיקריות :
• Trigger Points Ttherapy – טיפול בנקודות עירור וגירוי
• Kinesio Tex Tape Therapy – טיפול באמצעות סרטים אלסטיים דביקים
• Posture – יציבה

כיצד להימנע מדלקות?
רובנו המתאמנים משתדלים לשמור על הגזרה, לאכול בריא, להתאמן באופן מבוקר ולמרות זאת ישנן פציעות שמצריכות אותנו לקחת פסק זמן וקוטעות את רצף האימונים שלנו.
מדוע זה קורה?
ובכן ישנן הרבה סיבות לכך, אך כתבה זו אינה עוסקת בסיבות אלא בתוצאה עצמה – בדלקת וכיצד ניתן להימנע ממנה.
ראשית מהי דלקת?
דלקת הינה פעולת נגד של מערכת החיסון כנגד פציעות ו/או זיהומים.
התהליך הדלקתי יכול להתחיל כאשר נוצר גירוי ומאמץ יתר בשריר, בגיד, על עצב, במפרק או ברקמות אחרות.
התגובה הדלקתית כוללת תסמינים של אדמומיות העור באזור הפגוע, נפיחות, אספקה מוגברת של תאי דם לבנים במטרה לתקן את הנזק ולבודד את הגורם המפריע לגוף.
במקרים מוגזמים הדלקת גורמת לחוסר נוחות, כאבים ואף לתפקוד לקוי של האיבר הפגוע.
הדלקת הינה פגיעה ביו-מכאנית המייצגת כשל פיזיולוגי כתוצאה מפציעה, זיהום ו/או גירוי.
גוף האדם עובד על עיקרון של מנגנון ריפוי טבעי . למעשה הדלקת הינה חלק נורמלי מתהליך תיקון של כשל בגוף. לאורך חיינו אנו חווים כל הזמן דלקות וזאת משום שהגוף שלנו בתנועה מתמדת. בכל תנועה שאנו עושים השרירים מגורים, נפצעים ומערכת ההגנה נכנסת לפעולה על מנת לתקן את הפציעה.
הסימפטומים : תחושת כאב, ועלייה בטמפרטורה של הגוף הנגרמות בעת הדלקת, משמשות כנורות אזהרה לחולה. במקרים אלו יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת על מנת שהגוף יוכל להשקיע את מרבית האנרגיה בהחלמה.
השאלה המתבקשת היא : כיצד ניתן למנוע אותה?
ובכן ראשית עלינו לשים לב באיזה מפרק / שריר לרוב אנו חווים דלקת בעלת סימפטומים לא נעימים.
ואם כן באיזה תרגיל מתעורר לרוב הכאב .
מדוע שתי שאלות אלו חשובות ? ובכן אלו שאלות מנחות אשר יכולות להעיד שאותו מפרק חשוף לפציעות ועל כן עליכם להיזהר בביצוע תרגילים, אולי רצוי להחליף תרגיל או לוודא ביצוע טכניקה נכונה בתרגיל שבו אתם נפצעים לרוב.
ישנם אימונים קשים שמסתיימים בתחושה טובה, אך גורמים לדלקת חמורה במפרק בעלת סימפטומים קשים של כאב מפושט וחזק שמקשה עלינו לישון ומחריף בלילה או לקראת בוקר, כאב מקומי שנמשך למעלה מ-3 ימים ואנו מוצאים את עצמנו עייפים, עצבניים וכואבים ובמרדפים אחרי אנשי מקצוע שייקלו עלינו את הכאב.
לאופן ביצוע התרגילים יש חשיבות הכרחית במניעת הפציעות, להלן מספר דגשים.
בחרתי בתרגיל לחיצת חזה בשכיבה כנגד מוט חופשי כדוגמא להמחשה:
לחיצת חזה בשכיבה כנגד מוט:
ראשית עלינו לוודא כי הצוואר מונח ניטרלית על הספסל כשהוא משוחרר ואין הטיה של הסנטר אחורנית או קדימה , גב תחתון – אזור לומברי מוצמד לספסל ( ע"י הכנסת הבטן, סיבוב אגן ו/או הרמת רגליים ). בעת ביצוע התרגיל עלינו לוודא כי בתחילתו מוט מעל קו העיניים (פחות או יותר), מרפקים מובילים תנועה מתחת לקו הכתף.
במידה ואנו מעוניינים לעבוד במשקלים גבוהים, מחובתנו לוודא שיש מישהו שמשגיח עלינו ולוודא כי אכן הטכניקה שלנו בביצוע התרגיל מספיק טובה על מנת לעבוד גם במשקל גבוה .
גמישות שרירית לקויה –מובילה לחוסר איזון שרירי, לכן עלינו להגדיל את טווח התנועה ע"י עיסוי, מתיחות ו/או שיטות נוספות . שריר מוארך יכול להפיק כוח רב יותר לעומת שריר מקוצר.
חוסר שעות שינה – עייפות כרונית מסוכנת למתאמן בזמן אימון, חוסר שליטה מלאה (-ערנות) במתרחש.
תזונה הינה מרכיב חשוב מאוד. על מנת לייצר אנרגיה במהלך אימון ולבנות את הרכב הגוף (מסת שומן, מסת שריר..) בתום אימון . 75% מהתוצאות שלנו תלויות בתזונה .
כמו במאמר הקודם שלי " הדרך למניעת פציעות " אדגיש ואחזור על כך שגמישות המערכת השרירית והמפרקים חשובה ביותר, אך בנוסף לזה גם אופן ביצוע התרגילים והמשמעת האישית.

שיטות הטיפול

Kinesio Tex Therapy
שיטת הטייפינג הקינזיולוגי, הינה שיטת חבישה טיפולית פורצת דרך המשמשת להקלה בכאבי שרירים וכאבי מפרקים, להפחתת דלקות, לשחרור שרירים עייפים, לתמיכה בשרירים וכל זאת תוך הגברת את טווח התנועה של המפרק וזירוז קצב ההתאוששות.
הטייפ הקינזיולוגי מעניק תמיכה ויציבות למפרקים ולשרירים מבלי לפגום בסירקולציה של מחזור הדם או בטווח התנועה במפרק.
הטייפ הקינזיולוגי משפיע על הגוף באמצעות גירוי מערכות העצבים והדם.
שיטת הקינזיו טייפינג מאפשרת הפחתת לחץ בשכבה התת עורית והגדלת המרחב בו נעים נוזלים, כגון נוזל הלימפה. בנוסף, היא מפחיתה את גירוי השרירים, ועל ידי כך מאפשרת לגוף להתחיל בתהליך ההחלמה. מעבר להפחתת הכאב, השיטה משפרת את זרימת הדם ואת הניקוז הלימפטי. הטייפ משמש קלינאים ואנשי מקצוע רבים מתחומי הבריאות והרפואה בתחומים רבים, ביניהם – רפואת ספורט, שיקום אורטופדי, שיקום נוירולוגי, בעיות יציבה, טיפולים לימפטיים, בעיות גריאטריה ועוד.

מאפייני Kinesio Taping
• 100% כותנה
• נטול לטקס, נטול כימיקלים ואינו מכיל שום תרופה או חומרים רפואיים אחרים.
• טייפ "נושם"
• עמיד במים
• מדמה את האלסטיות הטבעית של העור
• מגוון שימושים רחב יותר מטייפ "רגיל"
עמידות גבוהה מאוד – ניתן לשימוש על הגוף עד 5 ימים

מהי פאסיה FASCIA ?
הפאסיה הינה רקמה דקה בתוך רקמות חיבור הפרושות בכל גוף האדם. הפאסיה עוטפת את כל האיברים ועוברת ברציפות מהראש עד הרגליים ומהבטן עד הגב גם רוחבית ואלכסונית. הפאסיה עוטפת, תומכת, מגינה ומחזקת את חלקי הגוף. היא משמשת כ 'מנהלת' של מערך התקשורת של הגוף ברמה הכלל הישרדותית, מקשרת בין איבריו, דואגת לאזן ולשמור על אחדותו. הפאסיה מהווה כ 30% ממסת השריר.

הפאסיה מחולקת לשלוש רמות עומק :
Superficial fascia – (פאסיה שטחית) נמצאת מתחת לעור ומשמשת כמאגר של מים שומן, לימפה, מקום להעברת דם, ועצבים. תפקידה לבודד ולהגן על הגוף מבחוץ.
Deep fascia – (פאסיה עמוקה) –מקיפה את רוב חלקי הגוף הפנימיים ומקשרת ביניהם באמצעות רצועות, גידים, קפסולות. הפאסיה העמוקה מורכבת מרקמת חיבור סיבית דחוסה.
Visceral fascia – (פאסיה ויסראלית) מעטפת המחזיקה כל איבר פנימי בחלל שלו ומקיפה אותו באופן צמוד. לכל איבר יש שכבה ויסראלית המותאמת לו.

הפאסיה חשובה מאוד בתהליך השיקום וזאת עקב הימצאותה בכל איבר, שריר, עצב ועצם בגוף. לפאסיה קשר ישיר לתנועתיות הגוף. פאסיה שנדבקת, "כולאת" בתוכה זיכרון של כאב, טריגר נעול, יצירת כשל עקב תנועה מוגבלת, גרימה לשינוי תנועתי – יציבתי.
כאשר אנו מצליחים דרך שיטה זו להרחיב טווחי תנועה באופן מיידי בנקודה זו מתקיים תהליך הריפוי הטבעי של הגוף. החזרת אדם לתפקודו הראשוני ע"י תנועת שרירים וטווחי תנועה רחבים.

תן לנו לתכנן את האימון המתאים לך ביותר

קבע אימון